Електропроводка на кухні

В наші дні кухня в житловому будинку як і раніше вважається особливим приміщенням. Це не тільки місце приготування їжі, але і їдальня. У колишні часи на кухнях зазвичай встановлювали дві-три звичайних розетки і один світильник – цього було цілком достатньо. Зараз все змінилося – це приміщення стало чи не найголовнішим енергоспоживачем в будинку. Оскільки на кухні нам доводиться розміщувати досить багато побутових приладів, потрібно забезпечити їх надійними силовими лініями і розетками в набагато більшій кількості, ніж в інших кімнатах. Тому сучасна кухня вважається досить складним приміщенням для монтажу електропроводки. Але Вам, як господарю будинку, потрібно добре розбиратися в цих справах і передбачити зручне розташування побутових приладів з дотриманням всіх правил.

ГОТУЄМО ПРОЕКТ ЕЛЕКТРОПРОВОДКИ

Проект електропроводки на кухні вам потрібно складати обов’язково, заздалегідь визначивши, яку техніку ви збираєтеся встановити. Крім електричної плити або варильної панелі на кухні можуть бути встановлені духова шафа, холодильник, посудомийна машина, мікрохвильова піч, витяжка, електрочайник, мультиварка і так далі. На кухні ще може бути телевізор, пральна машина, і для кожної одиниці обладнання вам потрібно встановити свою розетку, оскільки до однієї точки живлення не можна підключати відразу кілька потужних приладів.

Власні лінії від розподільного щита повинні мати всі побутові електроприлади великої потужності. У монтажній схемі вам потрібно буде точно позначити їх кількість і розташування. Навіть якщо плита у вас газова, в проекті краще передбачити кабель для електроплити з мінімальним діаметром в 4 мм ². Можливо, в подальшому ви вирішите доповнити газову плиту витонченої електричною панеллю, акуратно вбудовану в поверхню стільниці. Тоді модернізація виявиться справою нескладною завдяки вашій передбачливості.

РОЗБЕРЕМОСЯ З ПРАВИЛАМИ ЕЛЕКТРОМОНТАЖУ

При монтажі електропроводки на кухні потрібно обов’язково дотримуватися особливих норм і правил, щоб проживання вашої родини було гарантовано безпечним і комфортним.

Якщо ви будете користуватися електроплитою, ні в якому разі не поєднуйте лінію витяжки з лінією плити, як це іноді намагаються зробити недосвідчені електрики. У плити повинен бути свій силовий кабель з мінімальним числом з’єднань. Серйозні проблеми можуть виникнути і в разі відсутності окремої розетки для плити, коли з’єднання відбувається безпосередньо, через клемники. В цьому випадку, якщо з плитою щось станеться, потрібно бігти до розподільного щита, щоб негайно відключити потрібний автомат, а потім вже рухати плиту для від’єднання від лінії.

ЯК РОЗМІСТИТИ РОЗЕТКИ

Лінія розеток, незалежно від їх призначення, повинна знаходитися на рівні 250 мм від поверхні робочого столу. Розетки над самою стільницею не встановлюють. Їх використання не повинно викликати ніяких труднощів. Не варто на кухні застосовувати і всілякі подовжувачі – це виглядає зовсім неестетично і до того ж небезпечно. Правила забороняють і установку електричних розеток над мийкою. Над плитою допускається встановлення однієї розетки для витяжки, але тільки на висоті двох метрів від підлоги.

Всі розетки на кухні повинні мати індекс захищеності (від пилу і вологи) IP 44. У крайньому випадку допускається установка розеток з рівнем захищеності IP 30, але обов’язково з захисними шторками і заземлюючим контактом. Слід вибирати розетки, розраховані на струм в 16 ампер. Найбільш надійними вважаються вироби з керамічними пластинами і нікельованими клемами.

Вам потрібно врахувати, що правила не допускають установки телефонних, телевізійних і комп’ютерних розеток на відстані менше одного метра від раковини і кухонної плити. Зазвичай їх монтують над робочим столом з мінімальною висотою в 100 мм від його поверхні. Якщо великогабаритні електроприлади будуть вбудовуватися в меблі, то розетки краще встановлювати збоку від них. Це дозволить вам відключати обладнання, не зрушуючи його в сторону.

Якщо загального стельового світильника вам недостатньо і ви хочете встановити додаткове освітлення над робочою поверхнею, робити це також потрібно окремою лінією. Кухонні світильники також повинні мати мінімальну ступінь захисту IP 44.

Дотримуючись цих основних правил, ви можете приступати до самостійного монтажу електропроводки.

ВИБИРАЄМО КАБЕЛЬ ДЛЯ ЕЛЕКТРОПРОВОДКИ

Розраховується сумарна потужність кухонних приладів по параметрам, зазначеним в технічному паспорті. Зазвичай виходить загальне значення в межах 8-15 кВт. На практиці всі прилади разом вмикаються рідко, але проводка повинна бути з запасом потужності.

Наприклад, при загальній потужності в 11 кВт вам буде потрібно мідний кабель перетином в 6 мм², а для потужності 15 кВт вже потрібно перетин в 10 мм².

Для будинків з трифазним живленням підійде кабель ВВГ-5х6 – п’ятижильним з перетином 6 мм ², а для однофазної мережі – ВВГ-2х6. Для розеточной групи застосуємо ВВГ-3х2,5мм². Для електроплити – ВВГ-3х4мм². Не забувайте, що заземлення не повинен мати розривів по всій довжині електричної проводки до розеток.

МОНТУЄМО ДРОТИ В ШТРОБУ

Закрита електропроводка безпечна і дозволяє створювати привабливі інтер’єри. Всі необхідні штроби в стінах потрібно виконувати по розмітці, з поворотами під кутом в 90 °. Укладання проводів в штроби краще вести з використанням гофри. Після закінчення проводки штроби акуратно закриваємо штукатурним розчином. У точках установки розеток і вимикачів монтуємо пластикові підрозетники. У стіні їх фіксуємо гвинтами і розчином. Всередину підрозетників виводяться дроти, до яких і будуть підключатися розетки і вимикачі.

Монтаж розеток зручніше проводити після завершення оздоблювальних робіт. Провід, що виходять зі стін, підключають до клем, потім виріб фіксується в підрозетники. Після цього монтуються пластикові лицьові накладки.

Завершується влаштування проводки підключенням до мережі. Провід від розеток і вимикачів приєднуються до основного проводу в розподільній коробці, з обов’язковою ізоляцією контактів. Перевірте обладнання кухні в робочому режимі. Все повинно працювати як годинник, без збоїв і відключень. Тепер ви – профі в домашньому електромонтажі.