Косметичний ремонт своїми руками

Косметичний ремонт своїми руками – один з найбільш доступних і простих способів у найкоротший термін облагородити житло, додати оточуючого простору будинку або квартири, нові фарби і декоративне оформлення. Фінансові витрати на проведення косметичного ремонту, як правило, не великі, а досягнутий ефект чистоти, свіжості і новизни інтер’єру може перевершити всі очікування, подарувати відчуття радості і затишку. Косметичний ремонт роблять самостійно з мінімальним переплануванням житла, з невеликими витратами на ремонт підлог, стін, сантехніки, вікон та дверей. Такий вид ремонту квартири можна охарактеризувати, як часткове або повне відновлення стану стін, ремонт і монтаж підлог, стель без виконання складної заміни конструктивних елементів (реконструкції підлог, заміна перегородок). До даних робіт зазвичай відносять: шпаклювання і фарбування стель і стін, з заміною шпалер і плінтусів; фарбування вікон та дверей; циклювання для старого паркету, і багаторазове покриття лаком.

В даний час поняття косметичного ремонту з появою безлічі нових оздоблювальних матеріалів і технологій трохи розширилося. Наприклад, сьогодні цілком під силу самостійно протягом декількох днів перетворити приміщення, зробивши на стінах декоративну штукатурку, яка не вимагає ретельної підготовки і постеливши в кімнаті ламінат. Ще один невеликий нюанс – в процесі проведення косметичного ремонту можуть бути розкриті недоліки в конструктивних елементах квартири або в інженерних системах, які спричинять за собою проведення непередбачених робіт і перевитрату коштів. Все залежить від можливості самостійно оцінити вихідні дані приміщення перед проведенням ремонтних робіт і фактичного зносу об’єкта.

Відразу обмовимося, що капітальне перепланування квартири (знесення і перенесення несучих стін, зміни цільового призначення приміщень, реконструкція перекриттів) не входять у визначення косметичного ремонту, так як ці заходи вимагають складання проектів перепланування і реконструкції та погодження у відповідних інстанціях.

Основні види косметичного ремонту:

 • Фарбування стелі;
 • Обклеювання шпалер;
 • Ремонт і фарбування дерев’яних дверей і вікон (хоча в даний час економічно дешевше і технологічно ефективно зробити заміну старих вікон та дверей);
 • Укладання лінолеуму або ламінату;
 • Вирівнювання та циклювання паркетної підлоги,  багаторазове покриття їх лаком;
 • Укладання на стіни і підлогу керамічної плитки;
 • Установка сантехніки;
 • Часткова заміна розеток і вимикачів;
 • Заміна освітлювальних приладів.

 При наявності мінімальних навичок, бажання і часу можна виконати нескладний ремонт квартири самостійно, однак перед початком робіт потрібно для себе скласти чітку процедуру проведення всіх етапів.

Підготовчі роботи

Перед початком ремонту необхідно звільнити приміщення від меблів. При неможливості винести великогабаритні меблі її необхідно зрушити в центр кімнати, забезпечити вільний підхід до стін. Решту меблів потрібно ретельно вкрити старою ганчіркою і поліетиленовою плівкою.

Якщо не планується заміна підлогового покриття, його необхідно захистити (крім плитки). Для цього можна використовувати оргаліт, листи пакувального картону, зверху якого ретельно вкривають приміщення поліетиленовою плівкою в нахлест, а стики проклеїти плівкою. З розеток і вимикачів знімаємо декоративні рамки або обклеюємо скотчем. Перед проведенням робіт з електричною проводкою, її необхідно знеструмити(!)

Демонтаж старих покриттів

 1. Старі покриття видаляють зі стелі. В даний час найбільш поширені покриття стель – це фарбування водно-дисперсійною фарбою, яку змити практично не можливо, на відміну від традиційної побілки. Відшаровані від основи фрагменти побілки досить видалити металевим шпателем, очевидні тріщини потрібно розшити й зашпаклювати.
 2. Якщо ви ремонтуєте стелю зі старою побілкою, її необхідно змити теплою водою до основи. Для цього беруть ємність з теплою водою, труть в неї трохи господарського мила і додають дві столові ложки соди. Валиком або пензлем ретельно наносять воду на стелю і змивають стару побілку. Її необхідно видалити повністю.
 3. Старі шпалери. Якщо на стінах наклеєні старі паперові шпалери і вони міцно тримаються, а на їх місце планується наноситись щільне покриття (флізелінові шпалери або під фарбування), то можна стару поверхню зберегти. Старі вінілові шпалери видаляються важко. Можна скористатися феном або тепловою гарматою. Решту покриття просто ретельно змочити теплою водою або використати спеціальну рідину для зняття шпалер.
 4. Старі покриття дверей, вікон, лиштви і плінтусів ретельно очищають наждачним папером і маленьким шпателем. Потім грунтують, шпаклюють спеціальним складом, зачищають і знову грунтують. Масляну фарбу видаляють за допомогою будівельного фену або розчину.

Обробка стель

 1. Фарбування стелі. При виборі матеріалів для фарбування необхідно орієнтуватися на цільове призначення кімнат. Якщо в житлові приміщення, то краще вибрати акрилову фарбу. Нежитлові кімнати (ванна, коридор, кухня, прихожа) якісними вологостійкими водоемульсійними фарбами. Перед фарбуванням стелю грунтують. Фарбу наносять на поверхню стелі спеціальним валиком, ретельно спостерігаючи за стиками і виникненням розводів.
 2. Обклеювання шпалерами. Для фінішної обробки стелі своїми руками можна використовувати спеціальні шпалери для стелі, які мають посилену щільність і світле забарвлення. Процедура трудомістка і вимагає певних навичок.
 3. Клейові стелі. На поверхню стелі наклеюють квадратні або прямокутні панелі (спеціальні стельові плити з пінополістиролу). Головне, ретельно очистити і підготувати стелю, а потім ретельно загрунтувати. Кріплять плити на стелю за допомогою спеціальних клеїв.

Використовуючи вільний час, невеликі фінансові кошти і трохи старанності можна в короткий час перетворити свою квартиру в новий і затишний простір.