Протікає дах? Терміново в ремонт!

Протікання покрівлі – ситуація аварійна. Жити в будинку, де після танення снігу або чергового дощу стеля і стіни покриті мокрими плямами, не тільки некомфортно, але і небезпечно. Застій вологи під покрівлею може привести як мінімум до появи грибка в приміщеннях, а як максимум – до замикання електропроводки або обвалення даху.

Умови довгого життя покрівлі

Брак в будівництві покрівлі неприпустимий, тому що найчастіше для виправлення помилок, допущених в процесі монтажу, покрівельну конструкцію доводиться повністю розбирати і монтувати заново.

Правильний вибір матеріалів і виконавців робіт.

Потрібно використовувати якісні матеріали і всі аксесуари, необхідні для монтажу покрівлі. Якість має бути підтверджена гарантією виробника. Для монтажу слід залучати фахівців з ліцензією та сертифікатами. Необхідно підписати договір, в якому буде вказаний термін гарантії на покрівлю.

Правильне укладання покрівельного пирога з дотриманням всіх норм і рекомендацій по монтажу кожного елементу покрівлі. При монтажі треба забезпечити надійну паро- і гідроізоляцію, а також вентилювання теплоізоляційного шару шляхом облаштування карнизних і коникових вентиляційних продухов, флюгарок. При неправильному укладанні пароізоляції в конструкції буде накопичуватися конденсат, що спровокує появу вологи на стелі в приміщенні. Поширена помилка – неправильне кріплення покрівлі. Наприклад, металочерепицю потрібно кріпити по нижній частині хвилі, в тому місці, де метал щільно прилягає до обрешітки, – це забезпечить непроникність з’єднання.

Проект без помилок. Неправильно спроектовані карнизи, невірний нахил даху і парапету можуть ускладнити відведення води з покрівлі. А надмірна кількість складних архітектурних елементів і неузгодженість їх розташування з вентиляцією покрівлі можуть привести до утворення непровітрюваних місць.

Причини протікання

Основні причини протікання покрівлі – це дефекти поверхні покрівельного килима, намокання теплоізоляційного шару, вихід з ладу водостічної системи і порушення герметичності в місцях прилягання покриття до вертикальних конструкцій та елементів. Ці ушкодження можуть відрізнятися за масштабом, тому деякі з них вимагають дрібного ремонту, а деякі – втручання фахівців і більш складних робіт аж до заміни покриття і покрівельного пирога. Дефекти, що викликають протікання, обумовлені безліччю чинників:

  • використанням неякісного покрівельного покриття і кріплення;
  • природним зносом матеріалу в результаті атмосферного впливу;
  • порушеннями при монтажі;
  • механічними пошкодженнями покрівлі та водостоку в процесі очищення даху від снігу та криги;
  • біологічним руйнуванням покрівельного килима і конструкцій.

Хоча причину протікання можна встановити теоретично, виявити її на практиці буває непросто. Особливо це характерно для скатних дахів, на яких вода може затікати в одному місці, а «краплі» – виникають в іншому. Крім того, навіть самі надійні покрівельні матеріали не володіють ідеальною герметичністю: пориви вітру можуть задувати під покриття сніг і краплі дощу. Таким чином, при виникненні протікання потрібно повний огляд даху і покрівельного пирога з залученням фахівців.

Типи протікання дахів

Протікання покрівлі можна розділити на три типи.

  1. Протікання, що виникають відразу після дощу або через деякий час. Причини їх утворення – механічні пошкодження покрівельного килима і порушення герметичності в зонах його примикання до вертикальних конструкцій, а також до інженерного обладнання. Ще одна причина – деформація основи покрівлі (розкриття стиків, усадка швів, тріщини), викликана температурними і вітровими навантаженнями. Справа в тому, що фундамент будинку ніколи не знаходиться в спокої, а зрушення плит перекриття безперервно випробовують дах на міцність. Такого роду дефекти характерні особливо для плоских покрівель, на яких довго застоюється вода.
  2. Протікання, пов’язані з таненням снігу на покрівлі. Їх причина – замерзання талої води на звісах крівлі, в єндовах, ринвах і воронках, де температура зазвичай нижче нуля. Саме обмерзання, що обмежує, або блокує стік води, веде до протікання на стиках покриття.
  3. «Мерехтливі» протікання. Такі сюрпризи з’являються в період літньої спеки і не обов’язково після дощу. Причина явища – намокання утеплювача, яке створює критичний тиск водяної пари на дахове покриття при високій зовнішній температурі повітря. Крім цього такі протікання можуть викликати мікротріщини в шарах покрівельного килима, недостатня ширина захисних фартухів і парасольок, а також неякісна цегляна кладка парапетів.

Огляд ушкоджень

Якщо протікання незначне, дах можна оглянути самостійно. Спочатку піднімаються на горище і перевіряють стан крокв, підлоги, настилу і гідроізоляції для виявлення сирих місць, гнилі або цвілі. Волога здатна залишити на дереві темні сліди, або знебарвити покриття. Ще один об’єкт перевірки – електропроводка, прокладена на горищі. Всі пошкодження, виявлені в ній, повинні бути негайно усунуті.

Оглянувши дах зсередини будинку, переходять до зовнішнього огляду. Його починають з коника, перевіряючи цілісність елементів і гідроізоляції. Особливу увагу звертають на стан ізоляції і кріплення металевих фартухів в зонах примикання покрівельного килима до вертикальних елементів. Спускаючись вниз, оглядають ендови, а також нижній шар покрівельного покриття і карнизну дошку, цілісність яких може постраждати від негоди. Також перевіряють, чи не забиті рослинним сміттям вентиляційні канали, водостічні труби, жолоби і воронки, чи не з’явилися на схилах мохи та лишайники, а на самому покрівельному покритті – вм’ятини, пробоїни, тріщини, відколи й бульбашки.

Буває, що зовнішній огляд не виявив ушкоджень даху, а систематичні протікання тривають. В цьому випадку потрібно дочекатися, коли піде дощ, піднятися на горище, знайти місце проникнення води і позначити його крейдою. А в суху погоду можна буде спокійно його відремонтувати.

Ремонт керамічної черепиці

Причина протікання натуральної черепиці – це тріщини на поверхні плиток, розташованих на звісах покрівлі, в місцях стикування з трубами, антенами. Такі дефекти з’являються в результаті нерівномірного розширення і стиснення частин даху при змінах температури, а також через те, що цемент в стиках з часом кришиться. У першому випадку треба посилити конструкцію даху, підбивши крокви дошками, що з’єднують кілька стропильних ніг. А в другому – видалити стару замазку з стиків і замінити її свіжим розчином, що складається з двох частин піску і однієї частини вапна з додаванням лляного волокна. Цим же розчином промазують мікротріщини на плитках.

Ремонт черепичної покрівлі

Ремонт керамічної черепиці не дуже складний, його можна зробити самостійно. Ось алгоритм.На ремонтованій ділянці за допомогою кельми піддягають і видаляють плитки, попередньо забивши під вищележачі пластини дерев’яні клини.
Видаляють цвяхи, які закріплюють рейки на кроквах.
Вставляють шматок твердого картону під рейки і ножівкою вирізають їх частини над пошкодженою ділянкою.
Гострим ножем вирізують проблемну ділянку гідроізоляції і накладають на це місце трохи більшу за розмірами латку, змастивши її край покрівельним клеєм або мастикою.
Вимірюють відстань між кінцями рейок і вирізують відсутні шматки з тим же перетином. На рейки наносять шар антисептика. Старі рейки і їх нові фрагменти прибивають до крокв, використовуючи антикорозійні цвяхи. Встановлюють зверху пластини черепиці. Старі пластини, що мають пошкодження, замінюють новими.
Очищення восени покрівлі та водостоків від опалого листя – гарантія відсутності течі навесні. А теплове дослідження дозволить перевірити не тільки дах, а й весь будинок на витік тепла і наявність містків холоду.

Ремонт металочерепиці

Протікання в металевій покрівлі – результат помилок при монтажі покриття і покрівельного пирога, зносу кріплення і механічних пошкоджень при очищенні покрівлі від криги. Всі виявлені при огляді подряпини слід покрити спеціальною фарбою – це попередить корозію. Зазори між металочерепицею і під коником, а також всі місця, де є нещільності, герметизують за допомогою силіконового покрівельного герметика, або спеціальних клейких стрічок. На наскрізну діру за допомогою паяльника накладають латку зі сталі, а якщо таких дір багато, доведеться міняти весь лист.

Вихід з ладу зазвичай характерний для неякісних саморізів, в яких гумова шайба може зруйнуватися вже через рік-два після монтажу покрівлі. В цьому випадку краще не мучитися з їх підтяжкою, а встановити нове кріплення. Серйозний ремонт необхідний в разі неправильного влаштування покрівельного пирога.

Причина протікання в скатних утеплених покрівлях – використання в якості гідро- і пароізоляції недорогих перфорованих поліетиленових плівок, які погано виводять вологу з утеплювача. Найкраще замінити їх супердифузійної мембраною, яку укладають безпосередньо на утеплювач. Її паропроникність – близько 1000 г / м2 на добу, тому вона не заважає видаленню парів води з товщі теплоізоляційного шару. Однак цей захід при всій своїй ефективності вимагає повного зняття покрівельного покриття.

Ремонт м’якої покрівлі

Бітумна черепиця хороша тим, що дозволяє без зусиль замінити пошкоджену плитку. Однак такі роботи потрібно проводити при температурі не нижче + 5 ° С, оскільки на холоді бітумний матеріал стає крихким і може тріснути. Якщо плитка ціла, але на поверхні з’явилися невеликі тріщини, її піднімають і змащують з внутрішньої сторони не надто товстим шаром покрівельного клею, потім, щільно притиснувши плитку до основи, покривають клеєм лицьову сторону. У разі більш серйозних ушкоджень плитку замінюють.

Ремонт шиферного даху

Як правило, ремонт шиферного даху зводиться до закладення невеликих тріщин і відколів. Для цього використовують цементний розчин, що містить 1 частину цементу і 2 частини дрібного піску. Ще один засіб герметизації покрівлі – клейкі ремонтні стрічки на основі бутилкаучуку. Пошкоджену ділянку протирають бавовняною тканиною, змоченою в уайт-спірит або бензині. Знявши з стрічки захисний папір, наклеюють її шматок на тріщину, перекриваючи на 3-5 см. Липкі стрічки зазвичай покриті зверху нетканим матеріалом, тому їх можна фарбувати в потрібний колір. Щоб сталеві цвяхи, що скріплюють шиферні листи, що не іржавіли, їх покривають оліфою або олійною фарбою.