Шпалери і які вони бувають.

Шпалери – це найдоступніший, найдешевший і найлегший спосіб привнести в будинок затишок, новий декор і відповідно нові емоції. З усіх декоративних засобів інтер’єру вони безсумнівно попереду. Сьогодні, майже жоден ремонт не обходиться без використання цього популярного матеріалу.

Вирушаючи за шпалерами, для початку потрібно вирішити, шпалери якого виду ви хочете придбати. Отже, шпалери бувають:

Паперові

 

Паперові шпалери виділяються важливою якістю – вони екологічні, пропускають повітря і дозволяють стінам «дихати». А з естетичної точки зору сучасні паперові шпалери своєю різноманітністю забарвлень і структур можуть задовольнити навіть найвишуканіший смак. На цінниках до паперових шпалер можна прочитати слова – «симплекс» або «дуплекс». Що це означає? Симплекс (від латинського simplex – простий) – тонкі одношарові шпалери. Недолік симплекс полягає в тому, що це досить неміцний, «примхливий» матеріал, він рветься і тягнеться, майже не приховує дефектів стіни, а також вигорає під дією сонячних променів. Перед обклеюванням симплекс вимагає особливо гарної попередньої підготовки поверхні стін. Дуплекс (від латинського duplex – подвійний) – шпалери складаються з двох спресованих між собою шарів паперу. Дуплексні шпалери покриті спеціальними складами, що підвищують світло- і вологостійкість. Іноді в них додають подрібнені відходи деревини, від чого вони аж ніяк не втрачають своїх споживчих якостей, а, навпаки, набувають додаткову декоративність і стають схожі на японський папір, виготовлений вручну. Існують вологостійкі дуплексні шпалери з латексним покриттям, яке витримує 15-20 вологих протирань, зберігаючи всі свої властивості. Вони цілком прийнятні для кухні або в передпокої. Окремо слід відзначити паперові шпалери, які використовуються під фарбування (структурні шпалери). Такі шпалери підходять для будь-якої поверхні, навіть не особливо ретельно вирівняною. Вони зазвичай двошарові, аналогічно дуплексу, але більшої товщини і щільності. Ці вироби просочуються спеціальним водовідштовхувальним складом і навіть після багаторазового фарбування зберігають свою водостійкість. Однією з різновидів паперових структурних шпалер є так звані грубо-волокнисті (грубо-структурні) шпалери. Рельєфність їх поверхні досягається не традиційним тисненням, а методом приміщення між гладкими шарами основи і покриття деревної стружки – відходів деревообробного виробництва. Розміри «тирси» визначають дрібну або велику структуру поверхні. Для фарбування паперових шпалер можна використовувати будь-які дисперсійні фарби, в тому числі й водоемульсійні.

Вінілові

Вінілові шпалери складаються з двох шарів: верхній – вініл, нижній – папір або неткана основа (флізелін). Вінілові шпалери є дуже міцним покриттям для стін і при цьому по своєму зовнішньому вигляду задовольняють найвищим вимогам. На відміну від паперових, вони в меншій мірі пропускають повітря, але набагато довше служать і зберігають кольори. Розрізняють такі види вінілових шпалер: плоский вініл; спінений вініл; щільний вініл. Плоскі вінілові шпалери мають високу щільність (250-300 г / м кв.) І підвищену стійкість до тертя і чищення. Їх можна мити м’якою щіткою із застосуванням миючих засобів на лужній і спиртовій основі. Один з видів плоских вінілових шпалер імітує шовкову або текстильну поверхню, за що іменується – «шовкографія». Верхній вініловий шар набуває «шовкового ефекту» завдяки гаряче-холодній обкатці. В процесі виробництва на основу наноситься вінілова маса і прокочується між валами, що мають рельєф у вигляді малюнка і насічку, що і визначає фактуру майбутніх шпалер. Такі шпалери виглядають по-різному, в залежності від кута зору і освітлення, вони міцні та довговічні, водостійкі, і, нарешті, просто красиві, за що і набули неабиякої популярності. При виробництві спіненого вінілу верхній шар з ПВХ набуває свій «спінений, пухкий вид» завдяки термічній обробці. «Спінені шпалери» досить щільні, не мнуться, добре маскують нерівності стін. Щільний вініл – самі товсті і важкі вінілові шпалери. Завдяки особливому способу нанесення рельєфу (гаряче тиснення) вони мають чітку фактуру і чудово імітують керамічну плитку або інші оздоблювальні матеріали. Їх властивості (підвищена вологостійкість і міцність вінілового покриття) дозволяють використовувати ці шпалери в приміщеннях, стіни яких регулярно піддаються впливу вологи і механічних навантажень (кухні, ванні кімнати, туалети, коридори). Клеїти вінілові шпалери просто і легко. Вінілові шпалери практично не тягнуться, так, що працювати з цим матеріалом по силі і не професіоналам. Але, слід врахувати, що при приклеюванні вінілових шпалер потрібен спеціальний клей. Такі спеціальні види клею широко представлені в  магазині «Будмаркет» . Наприклад, радимо скористатися такими чудовими клеями посиленої дії як Pufas Vinyl Indikator або QUELYD Виніл Aqua. Вони спеціально призначені для всіх видів вінілових шпалер.

Флізелінові Шпалери

Матеріал флізелін добре відомий в кравецькій справі, його використовують для ущільнення тканини. В даний час його стали застосовувати як альтернативу паперу – як основу для різних видів шпалер, а також для виробництва чисто флізелінових шпалер. Флізелін – це полотнище дуже щільне по своїй структурі, проводиться шляхом комбінації довговолокнистої целюлози, текстильних волокон і полімерних сполучних матеріалів. Рельєф таким шпалерам надається способом нанесення спеціальної пасти, яка спінюється при високій температурі. Шпалери на флізеліновій основі чудово використовуються під фарбування. Вони пропускають повітря і пар, володіють прекрасними маскуючими властивостями: згладжують нерівності і без сліду приховують тріщини на стінах. Клеїти їх ще простіше, ніж паперові. Вони не розтягуються і не «сідають», не набухають. Відмінною особливістю цих шпалер є те, що клей наноситься на стіну, потім шпалери сухими накладаються на проклеєну поверхню і придавлюються гумовим валиком. Слід зазначити, що у шпалер на флізеліновій основі є одна «шкідливість»: з ними потрібно поводитися дуже обережно. Справа в тому, що рельєф (спінений вініл) в принципі можна зішкребти навіть нігтем, не кажучи вже про контакт з тяжкими меблями. Тому їх треба обов’язково фарбувати, тоді верхній шар стане набагато міцніше. Для цього зазвичай підходять будь-які дисперсійні фарби, в тому числі водоемульсійна. Для наклеювання шпалер на флізеліновій основі рекомендуємо спеціальний клей Metylan Флізелін Екстра. Пачки такого клею досить на приклеювання 30 кв. м. шпалер.

Скло-шпалери

В основу спеціального скла, з якого і виробляється скловолокно, покладені натуральні вихідні матеріали, такі, як кварцовий пісок, сода, вапно і доломіт, тобто тільки мінеральні матеріали, що не містять токсичних компонентів. При температурі 1200 градусів Цельсія тягнуться волокна, які потім формуються в пряжу різних видів і товщини. З цієї пряжі і ткуть скловолокнисті шпалери. Скловолокнисті шпалери використовуються під фарбування (можна перефарбовувати від 5 до 15 разів.). Для фарбування підходять латексні, акрилові, дисперсійні силікатні фарби; акрилові лаки; лаки з алкидною смолою з блиском; поліуретанові лаки фарби. Склошпалери бувають гладкими і рельєфними, причому переплетення ниток імітує різні фактури і малюнки: «рогожка», «ялинка», «павутинка», «ромби» та ін. Склошпалери володіють рядом цінних якостей. У таких шпалерах виключено утворення живильного середовища для мікроорганізмів або паразитів. Не має місце електростатичний заряд. Фактори, що призводять до виникнення алергії, виключаються. Для підвищення пожежної безпеки скловолокно обробляють спеціальним просоченням, її склад фірми-виробники тримають в секреті. За допомогою скловолокнистих шпалер можна зміцнити стіни, вміло приховати стики, тріщини та інші вади.

Для обклеювання застосовують спеціально призначений клей. Він наноситься валиком на стіну, рівномірно і у великій кількості, і тільки по ширині полотнища шпалер, які накладаються відразу ж після нанесення клею. Кромки полотнищ прикладаються в стик. При цьому потрібно дотримуватися на швах тканини продовження структурного візерунка. Наклеєні шпалери зверху розгладжують м’яким гумовим шпалерним валиком. Догляд за скловолокнистими стінами надзвичайно простий: ви можете мити їх, не побоюючись стирання. Можете користуватися різними миючими засобами; від їх застосування скловолокнистим шпалерам не буде ніякої шкоди. Завдяки міцності і зносостійкості, скло-шпалери успішно використовуються не тільки в житлових будинках, але і в офісах, готелях та інших громадських приміщеннях. Клеяться на будь-яку поверхню, будь то дерево, метал або пластмаса і так само просто, як паперові і флізелінові. Але від стіни їх віддерти дуже складно, тому вважається, що вони більше все ж підходять для офісів. Хоча, це, звичайно, справа смаку. Перш ніж наклеїти скловолокнисті шпалери, рекомендуємо покрити поверхню стіни латексною грунтівкою нейтрального кольору. Матеріал прикріплюють до стін спеціальним клеєм, наприклад можна використовувати Колоріт Wall Adhesive або KIILTO Master Pro.

Коркові шпалери

Коркові шпалери є тонким шаром натуральної пробки, яка наноситься на паперове полотно. Вони вважаються екологічно чистим, не притягуючим пил матеріалом. Такі шпалери випускаються двох видів: безосновні і на паперовій основі. Безосновні пробкові шпалери мають товщину 2 мм, при їх виробництві в пресовану пробку додаються декоративні елементи. Даний вид коркових шпалер практично не поширений. Другий вид коркових шпалер має паперову основу з нанесеним на неї декоративним шаром тонкого (товщина до 0,5 мм) шпону пробки. Шпалери випускаються у вигляді рулонів розмірами 5500х760 мм (8000х500 мм). Їх наклеюють спеціальним шпалерним клеєм – так само, як і будь-які інші важкі шпалери. Пробкові шпалери не вимагають якої-небудь спеціальної підготовки поверхні. Вони добре тримаються на будь-якій основі. Матеріал дуже зносостійкий. Покривши коркові шпалери дисперсним лаком або воском, ви захистите їх від пилу. Слід використовувати тільки той лак, через який пробка могла б «дихати». Шпалери коркові приклеюються так само (і тим же клеєм), що і звичайні важкі на паперовій основі шпалери.

«Рідкі»

Рідкі шпалери зроблені на основі целюлози. При нанесенні утворюють рельєфне, або гладке покриття. Основна перевага рідких шпалер полягає в тому, що з них можна зліпити і прикрасу, і панно, і перетворити обридлу трубу в загадкове дерево або підставку під напої. З цими шпалерами можна працювати в приміщеннях з будь-якою вологістю, головне – не допускати прямого попадання води. Рідкі шпалери легко знімаються зі стіни, досить їх розмочити.