Утеплюйтеся правильно!

Товщина стін і їх здатність утримувати тепло – це величини, які не мають прямої залежності. Те, як комфортно ви будете почувати себе вдома в холодну пору року, залежить не стільки від кількості тепла, що виробляється опалювальними приладами, скільки від ефективності утеплення будівлі.

Важливо відзначити, що ефективні утеплювачі дають можливість будувати будинки з відносно тонкими стінами, вага яких зменшує навантаження на фундамент, а, отже, вартість будівництва скорочується. Як показує практика, найбільший витік тепла в житловому будинку відбувається через стелю (25-30%), вікна (25%), двері (10-15%), і головне: основний потік тепла йде через погано ізольовані стіни (30-40% ) (Мал. 1). В останні роки промисловість збагатила ринок теплоізоляційних матеріалів високоефективними теплоізоляторами. У їх числі традиційна мінеральна вата, скловолокно, керамзит, кам’яна вата на основі гірських порід базальтової групи.

На думку проектувальників і будівельників найбільш ефективним серед теплоізолюючих матеріалів для індивідуального будівництва є кам’яна вата на основі гірських порід базальтової групи. За допомогою такого утеплювача створюється гарантований захист будинку від небажаного теплового обміну з зовнішнім середовищем (і від спеки, і від морозів). Він зберігає форму протягом десятиліть, екологічний і пожежобезпечний, що важливо при застосуванні в житлових приміщеннях.

Ефект дії теплоізоляції безпосередньо залежить від її товщини, яка розраховується з урахуванням кліматичних умов і коефіцієнта теплопровідності самого матеріалу. Для більшості українських областей рекомендується товщина шару кам’яної вати 100-150 мм.

При будівництві будинку для кожного виду конструкції вибирається утеплювач, що володіє не тільки певними теплофізичними якостями, включаючи теплопровідність, але і здатністю нести певні навантаження. Наприклад, вибираючи утеплювач для штукатурних фасадних систем, необхідно звернути увагу на такий параметр, як міцність на відрив його шарів, адже він повинен роками витримувати вагу штукатурки. Для матеріалів, використовуваних для теплоізоляції плоских покрівель, важлива міцність на стиск і опір точковому навантаженні, щоб вони не проминалися під тиском снігу або при ходінні людей.
Для утеплення ненавантажуваних конструкцій котеджів і приватних будинків ряд фірм розробили різні легкі плити для утеплення скатних покрівель, міжкімнатних перегородок, міжповерхових перекриттів і інших конструкцій, де на матеріал не виявляється механічних навантажень.
Утеплення житла можна почати зверху, тобто з даху. В індивідуальних житлових будинках, як правило, дах двосхилий з горищем.ris_1

Тенденція перетворювати горище в житлове приміщення – мансарду, зажадало грамотного укладання утеплювача, захисту його від вологи (гідроізоляція) і конденсату, що виходить зі стін теплого нижчерозташованого приміщення. На Рис. 1 показана конструкція мансарди, де утеплювач захищений від внутрішніх парів пароізоляційної мембраною. Для кріплення утеплювачів і мембран задіяні дерев’яні бруски каркаса, а також крокви, між якими укладаються плити утеплювача або розпорошується пінополіуретан. Останній легко проникає в усі важкодоступні місця конструкції. Принцип дії такої теплоізоляції можна назвати ефектом теплового дзеркала, що відображає 70-80% тепла всередину приміщення.У будинках з сумісним дахом утеплювач монтується в міжкроквяний простір, (рис. 2,3)

ris_2ris_3

Він відділяється від покрівлі (металочерепиця) гідроізоляцією для запобігання попадання вологи і опадів, від внутрішніх приміщень – Пароізоляцією, а потім йде оздоблювальний матеріал (вагонка, ПВХ-панелі, гіпсокартон і так далі) (рис. 3).

Огороджувальні конструкції будинку – стіни, через них йде основна частина тепла, і саме вони вимагають ефективного теплозахисту для комфортного проживання. На малюнках 5 і 6 показано, як забезпечити оптимальний тепловий клімат в приміщенні.

Для утеплення цегляних стін використовується плитний утеплювач, який закріплюється на стіні, але відокремлений від неї гідроізоляційної плівкою. З боку інтер’єру плити утеплювача захищені пароізоляцією. Цей своєрідний «пиріг» потім закривається штукатуркою або гіпсокартоном під чистове оздоблення інтер’єру.

ris_5

У будинках, стіни якого виконані з дерева (рис. 5 і 6), тепловий захист здійснюється також за допомогою утеплювача і за тією ж технологією. Відмінність полягає в тому, що для цегляного будинку часто використовуються теплоізоляція мокрим способом, що не передбачає ніякої пароізоляції, залишаючи товщу стіни будинку проникною для пари, а зовнішній шар клейкої суміші є гідроізолюючим, захищаючи утеплення від прямого попадання води. (Рис. 5 і рис. 6)

Не менш важлива проблема заміського будинку складається в утепленні холодної підлоги, що характерно і для дерев’яного, і для цегельного будинку. Уникнути цієї проблеми можна шляхом утеплення конструкції підлоги між лагами якого укладають утеплювач. Зверху кладеться пароізоляційна плівка або фольгований пенофол, вгору фольгою.

Знизу під теплоізоляцію стелять гідроізолюючу мембрану. Упакувавши таким чином утеплювач, настилають підлогову дошку, прибиваючи її до лагам.

ris_6

Утепливши підлогу, можна приступати до створення теплового контуру горищного перекриття. Його склад включає аналогічні утеплювачі у вигляді м’яких волокнистих плит і рулонів. Це пов’язано з тим, що відсутні механічні навантаження на утеплювач. Послідовність шарів така: знизу пароізоляція, а зверху гідроізоляційні мембрани, закриті дошками, що дозволяє пересуватися по горищному покриттю, не пошкоджуючи утеплювач.