ВЕНТИЛЯЦІЯ У КВАРТИРІ. З ЧОГО СЛІД ПОЧАТИ І ЯКА ВОНА БУВАЄ

Раніше, коли будинки були більш провітрювані, природна вентиляція могла забезпечити норму за кількістю свіжого повітря. Причина в тому, що дерев’яна конструкція, різні щілини і нещільно розташовані вікна дозволяли запускати кисень, а провітрювання стандартним способом, за допомогою вікон, були ефективними. Але про ті часи залишилося тільки згадувати – тепер будинки проектуються з особливою щільністю, будуються з міцних матеріалів, використовуються утеплювачі і герметики, встановлюються тільки пластикові вікна, якими взагалі неможливо запустити достатню кількість повітря. У сучасному світі люди докладають всіх зусиль, щоб зробити свої квартири теплими, енергоефективними, з найменшим проникненням шуму з вулиці і холоду. І все б добре, але ось кисню не залишилося ні найменшого шансу, щоб просочитися в такий герметичний будинок, і плюс до цього використані повітряні маси не виводяться назовні. Ось і виходить, що ми живемо в теплі і затишку, але дихати нам нічим. Люди, які не звертають на це уваги, зазвичай відчувають дискомфорт – це поганий сон, постійна втома, підвищена вологість через що підвищується пітливість і не тільки, запаморочення і погане самопочуття. Як виправити все це? Відповідь проста – потрібно налагодити примусове провітрювання і комплексно підійти до такої системи, як вентиляція квартири.

Але з чого почати, якщо ніколи не стикався з цим? Щоб приступити до вирішення такого питання, важливо знати, скільки ж повітря потрібно для кожної кімнати у Вашому будинку. Це основа всіх рішень по повітрообміну – Спочатку розрахунки, а потім підбір обладнання.

Щоб грамотно провести всі розрахунки і дізнатися точні вимоги для квартири, краще звернутися до фахівця, адже вони працюють з цим не один день і швидко вирішать це питання. Але існує і більш простий підхід – заглянути в норми, прописані сучасними будівельними компаніями, або ж іншими словами, ДБН України.

Норми повітрообміну в житлових приміщеннях

 • Кухня – 90 м3 / год;
 • Туалет – 50 м3 / год;
 • Ванна – 25 м3 / год;
 • Поєднаний WC – 50 м3 / год;
 • Приток  повітря в житлові кімнати – 3 м3 / год на 1 м2 житлової площі.

Після того як ми ознайомилися з приблизними нормами і вже знаємо, який повітрообмін нам знадобитися, непогано було б знати способи організації вентилювання приміщень. А також якими бувають системи і за рахунок чого вони працюють, як забезпечюють постачання киснем? Отже, потрібно зрозуміти який тип вентиляції нам знадобиться!

Види вентиляції в квартирі

 • Приточна
 • Витяжна
 • Приточно-витяжна з рекуперацією тепла

Так само важливо знати, що потрібно встановлювати, як прилади для циркуляції повітря у всій квартирі, так і налагодити витяжку окремо на кухні, у ванній і в санвузлі – в цьому може допомогти місцева вентиляція, яку не можна закривати ні в якому разі.

Давайте розберемо кожен з вищевказаних видів, щоб зрозуміти, який ми візьмемо за основу при налагодженні такої системи, як вентиляція квартири.

Примусова приточна вентиляція для квартири

Механічна приточна вентиляція – процес насичення приміщення свіжим повітрям з вулиці. Вона діє за допомогою приточного вентилятора – прилад запускає кисень, попередньо підігріваючи його і очищаючи від забруднень.

Є різні види обладнання і багато з них випускаються саме для монтажу в квартирі. Серед них приточні установки, або ж приточні системи: кожен називає по-своєму.

Принцип роботи заснований на нагнітанні чистого повітря в квартиру, але разом з цим тиск наганяється на відпрацьовані маси і вони виходять природним шляхом – крізь залишилися щілини, стандартні вентиляційні шахти.

Приточні установки розробляють спеціально під особливості конструкції квартири, тому можна знайти різну кількість варіацій їх монтажу, щоб займати мінімум місця в будинку. Таким чином, Ви можете знайти приточку, призначену для монтажу в гардеробі, або на балконі, в порожніх нішах, або в іншому порожньому або зручному місці. Така система зроблена невеликою і простою по конструкції, що дає їй можливість організувати цілком достатню кількість притоку і навіть для кожної кімнати окремо, якщо встановити правильно повітроводи.

Витяжна вентиляція для квартири

Витяжка в квартирі – важливий елемент повітрообміну. Без неї не вийде забезпечити приміщення тільки чистим повітрям, адже забруднене нікуди не буде діватися. Навіть при найкращій припливної установки, без витяжки свіже повітря буде тільки змішуватися з відпрацьованим. Тому не можна закривати вентиляційні шахти, а навпаки – потрібно чистити їх і давати можливість витягати забруднення.

Витяжна вентиляція для квартири – система, яка забезпечує виведення брудного, запорошеного і відпрацьованого повітря з дому. Може бути організована за рахунок природного способу за допомогою тяги, а може і за допомогою примусової системи. У такому виконанні, коли витяжний потік виходить, у свіжого повітря з’являється більше простору, і він активно починає надходити крізь всілякі щілини або відкриті вікна. Щоб запустити циркуляцію, досить буде відкрити вікно на провітрювання і включити всі витяжні вентилятори і установки-Ви швидко відчуєте, як квартира заповнюється киснем без домішки відпрацьованих мас. Важливо пам’ятати, що потрібно провести розрахунок і підібрати відповідне обладнання по продуктивності, адже тільки тоді установки будуть працювати ефективно.

Але такий спосіб організації вентиляції підійде для Вашої квартири тільки в тому випадку, якщо в окрузі чисте середовище і незабруднена екологія – тоді немає необхідності в очищенні повітря та встановлення приточної системи.

Витяжна вентиляція на кухні

На кухні ми звикли бачити витяжну вентиляцію тільки у вигляді парасольки. Ілюзії про те, що витяжний парасоль виправить всю ситуацію з поганими запахами і важким повітрям розвіюються, як тільки він починає виконувати не всю роботу. Що це означає? У більшості випадків, такий прилад поглинає тільки маси, які знаходяться нижче установки, але ніяк не те тепло, яке піднімається до стелі. Таким чином, забруднене повітря все ще залишається на кухні і його важко усунути природним шляхом. Тут на допомогу прийде додатковий витяжний вентилятор, який забере всі залишкові маси. Важливо знати! Вся вентиляція на кухні повинна бути вбудована в повітроводи, які виводяться відразу на вулицю – вона не повинна бути загальною з усією квартирою, інакше може виникнути проблема з поширенням поганого запаху по всьому будинку.

Приклади агрегатів, які підійдуть для витяжки на кухні:

 • Канальні вентилятори    – дані вентилятори зарекомендували себе високою ефективністю, безшумністю, надійністю і терміном експлуатації.
 • Вентилятор канальний Домовент 250Ц ВКОМк – його особливість в тому, що при дуже високій потужності прилад споживає мало електроживлення, а продуктивність дозволяє монтувати агрегат в каналах будь-якої протяжності. Негорючий корпус і високий ступінь захисту позитивно вплине на використання в пожежонебезпечних і агресивних середовищах.

Такі моделі, як і інші подібні, підходять для установки в каналі вентиляції, а на додаток обов’язково прикріплюється решітка біля парасольки. І, як уже говорилося раніше, витяжка йде тільки по окремому каналу.

 • Побутові відцентрові вентилятори ВЕНТС 100 Квайт – мають хороші показники електроспоживання, високу продуктивність, потужність повітряного потоку, в той же час майже беззвучні і володіють оригінальним дизайном. Квайт повністю відповідає вказаним технічним характеристикам і, заявленим виробником, як вказано в паспорті – це сильно відрізняє вентилятор від інших моделей за якістю.
 • Відцентрові вентилятори для побутових приміщень POLO 5 120 AZ Dospel – модель від польського виробника, який заробив собі хороші рейтинги в усьому світі. Він міцний, термостійкий, заощадить Ваш бюджет за рахунок низького споживання електрики і прослужить довгий час, а так само Ви зможете підібрати додаток по функціональності, адже в серії багато різних модифікацій.

Витяжна вентиляція в санвузлах

Витяжні пристрої є відмінним методом по боротьбі з багатьма проблемами, які з’являються в туалеті і в ванній: поява пара, конденсат на поверхнях, запотівання дзеркал, задушливий і неприємний повітря, погані запахи, грибок. Для того щоб позбутися від них назавжди, потрібно правильно розрахувати режим рециркуляції повітряних мас і встановити витяжні агрегати в кожній з таких кімнат. Потрібно так само подбати про наповнення новим свіжим повітрям – цього можна досягти за допомогою спеціальних отворів на стіні і дверях. Якщо свіже повітря не буде змінювати забруднене і вологе, то проблема ніколи не зникне. Але потрібно знати і таке – не можна встановлювати приточний вентилятор в санвузлі, інакше чекайте дуже поганих наслідків.

Приточно-витяжна вентиляція в квартирі з рекуперацією тепла

Існує система, яка буде і витягувати відпрацьоване повітря і запускати свіжий кисень – вона іменується як приточно-витяжна установка. Вона поєднала в собі два важливих пристроя і може повністю нормалізувати мікроклімат у Вашій квартирі. Установка відрізняється високими можливостями з енергоефективності, низькими показниками по споживанню ресурсів електроспоживання, і головне – формує найбільш повноцінний повітрообмін в квартирі. Плюс до цього установка максимально очищає приточний потік повітря від всіляких забруднень, пилу, бруду, бактерій, мікробів, неприємних запахів, шкідливих компонентів з вулиці, а так само всі режими контролюються за допомогою зручного пульта – або переносного, або вбудованого, або ж через додатки на мобільному пристрої, за допомогою системи «Розумний будинок». Дуже великою перевагою є рекуперація тепла, яка і нагріває приточне повітря до потрібних показників температури. Рекуператор забирає все тепло від витяжного повітря і направляє енергію на нагрівання притоку, тим самим, не споживаючи енергії на опалення взагалі.

Приклад установки припливно-витяжної системи вентиляції з рекуперацією тепла в квартирі

На сьогоднішній момент припливно-витяжні пристрої є найкращим варіантом для організації системи вентиляції, а також найбільш розвиненим з технологічних аспектів, найбільш затребуваним на ринку кліматичних і вентиляційних систем. Але важливо знати так само, що розрахувати витрати повітря і продуктивність для ПВУ, а так само підібрати підходящу модель дуже важко – тому тут не обійдеться без втручання досвідченого фахівця.